meble ogrodowe od Ogrodolandii

Właściwości lawendy

Posted on 25. Sty, 2012 by in O lawendzie

Jak wiadomo lawenda posiada szereg dobroczynnych właściwości zarówno leczniczych jak i relaksujących. Działa uspokajająco na skołatane nerwy. Wieczorna herbatka z dodatkiem lawendy doskonale wycisza po dniu pełnym zgiełku. Od starożytności po dzień dzisiejszy znajduje szerokie zastosowanie w aromaterapii, ziołolecznictwie. Jest częstym składnikiem wszelakich zestawów zapachowych. Posiada właściwości antyseptyczne i bakteriobójcze, dlatego też doskonałym miejscem dla niej są nasze balkony tarasy. Oczyszcza nasze powietrze rosnąc w pobliżu miejsc naszego wypoczynku. Dlatego też powinno się ją sadzić 3-4 metry od tarasów, placów zabaw itp.

W aromaterapii, lawenda jest stosowany w leczeniu depresji, niedogodności związanych z miesiączką, oparzenia, trądziku, wysypki, zapalenia stawów, stopa atlety, łuszczyca, zapalenie pochwy, bezsenność, ból, kołatanie serca, niepokój i nerwowość. Jako olejek do masażu, lawenda rozluźnia mięśnie i łagodzi napięcia.

Olejek lawendowy jest wykorzystywany w kremach,  balsamach, produktach do kąpieli i nierozcieńczony w zastosowaniu miejscowym. Olejek lawendowy nie powinien być stosowany wewnętrznie.

Cała siła tej rośliny skupia się wokół olejku w niej zawartego. Oczywiście sam wygląd lawendy jest naprawdę ładny, szczególnie gdy jest ona zadbana i odpowiednio regularnie przycinana. Niemniej jednak najważniejszy jest olejek. Jest jednym z niewielu olejków eterycznych, który ma zastosowanie bez rozcieńczania. Można go użyć bezpośrednio na skórę. Oczywiście są wyjątki, kiedy niemożna, ale osób mających alergie na lawendę jest naprawdę mało.

Olejek lawendowy zawiera naturalny linalol alkoholu, ketony, estry, i aldehydy. To właśnie linalol zapewnia lawendzie właściwości antyseptyczne, skutecznie zabija bakterie i wirusy. Linalol pomaga w leczenie podrażnienia skóry, w tym oparzenia, rany, trądzik i owrzodzenia. Aldehydy w lawendzie są odpowiedzialne za jej wyrazisty aromat i właściwości kojące. Ciała ketonowe w lawendzie skutecznie zmniejsza ból, stan zapalny i pomoc w zasypianiu. Estry w lawendzie zmniejszają bolesność i obrzęk, zapobiegają skurczom mięśni, zwalczają zakażenia grzybiczne i zapobiegają powstawaniu blizn. Estry w lawendzie również pomagają rozładować napięcie, depresje i histerie, czyli pomagają regulować nastrój.

W szamponach, lawenda pomaga zapobiegać łupieżowi, i jako ostateczne płukanie włosów w połączeniu z olejkiem cytrynowym i rozcieńczony w wodzie mineralnej, pomaga przywrócić połysk w suchych, uszkodzonych włosów. Oleje powinny być dodane do wody co najmniej 30 minut przed użyciem w celu zapewnienia właściwego rozpuszczenia.

Tags: , , , , , ,

4 komentarze to “Właściwości lawendy”

 1. Ewa

  04. Sie, 2012

  „W aromaterapii, lawenda jest stosowany w leczeniu depresji, miesiączki…” ? Miesiączka nie jest chorobą 🙂 jest oznaką zdrowia i płodności kobiety.

  Reply to this comment
  • Lawenda

   06. Sie, 2012

   Święta racja, już poprawiamy. Bardzo dziękujemy za zwrócenie uwagi na nasz błędny skrót myślowy.

   Reply to this comment

Trackbacks/Pingbacks

 1. Rozmnażanie lawendy przez cięcie | Twoja lawenda - 29 lutego 2012

  […] jest, aby lawenda się nie dotykała oraz aby liście nie dotykały podłoża. W przeciwnym razie istnieje spore […]

 2. Zarabianie na olejku lawendowym | Twoja lawenda - 17 maja 2012

  […] Olejek lawendowy jest doskonałym panaceum na skołatane nerwy czy stres po ciężkim dniu pracy. Ma również całą masę innych właściwości i zakładam, że jeśłi to czytasz to je znasz, a jełśi nie to zapraszam do zaposnania się z wpisem o właściwościach lawendy. […]

Zostaw komentarz