meble ogrodowe od Ogrodolandii

uprawa lawendy, lawenda, pielęgnacja lawendy, lawenda w domu, lawenda na balkonie, lawenda w donicy

Uprawa lawendy w warunkach domowych

Posted on 06. Wrz, 2012 by in Pielęgnacja roślin

W związku z licznymi pytaniami o to jak wygląda uprawa lawendy w domu czy na balkonie, postanowiłem napisać o tym odrębny wpis i w jednym miejscu usystematyzować wiedzę na ten temat.

Na wszelkie dodatkowe pytania z przyjemnością  będziemy odpowiadali na naszym forum o lawendzie .

 

Lawenda znana jest ludzkości od wieków. Mało tego nie tylko znana, ale również bardzo ceniona. W polsce przeżywa  właśnie swój renesans. Mnie to akurat cieszy, bo wzrasta również świadomość jej zachwycających właściwości. Ma też znaczący wpływ na zagospodarowanie terenów zielonych, wpływając bezpośrednio na ich upiększenie. To jest oczywiście bardzo subiektywne odczucie, ale tożsame u wielu ludzi.

Nic nie stoi na przeszkodzie, aby uprawiać lawendę w przydomowym ogródku czy w donicy na balkonie. Małe okazy, bez problemów możemy mieć w domu na parapecie.

Jakie są wymagania lawendy?

Bardzo małe.  Ziemia neutralna, a najlepiej zasadowa. Najl;epiej mocno przepuszczalna, doskonale nadaje się do tego zwykły piasek. Lawendę lepiej jest przesuszyć, niż przelać wodą. W donicy ważny jest dobry drenaż, aby nadmiar wody bez żadnych problemów mógł odpłynąć.

Jak zaplanować podlewanie lawendy?

O ile lawenda w ogrodzie nie ma z tym problemów, o tyle podlewanie w domu cz yna krytym balkonie już tak. Małe donice dość szybko wysychają, szczególnie jeśli jest w nich dobry drenaż. Te więc musimy podlewać nawet 2 razy w tygodniu. Oczywiście w sezonie letnim, w zimowym znacznie zmniejszamy nawodnienie.

Jak przezimować lawendę?

Wiele zależy od tego, gdzie i w czym ona rośnie. Jeśli są to donice na balkonie czy taracie to należy je schować w chłodne miejsce ( garaż/ piwnica, itp) jeśłi są to gazony lub ziemia należy je okryć. Ważne to jest szczególnie w czasie gdy jest silny mróz z wiatrem, a rośliny nie posiadają  warstwy ochronnej ze śniegu.

Przycinanie lawendy

Cięcie lawendy w donicach nie różni się absolutnie niczym od przycinania w gruncie.  Przycinamy po sezonie o 1/3 tegorocznego przyrostu.

PAMIĘTAJ!

Tylko zielone, niezdrewniałe przyrosty!

Obcięte lawendki możemy ukorzenić i po kilku tygodniach cieszyć się  małymi sadzonkami.

 

 

 

źródła zdjęć:

www.flickr.com/photos/greenwellies/2761198983/

 

Tags: , , , , , , , ,

2 komentarze to “Uprawa lawendy w warunkach domowych”

 1. Agnieszka

  16. Lis, 2013

  Witam!

  Hoduję lawendę na balkonie, który jednak jest częściowo osłonięty, więc zimą nie zalega na nim gruba warstwa śniegu.

  Zastanawiam się zatem, czy lepiej zostawić moją lawendę na balkonie i okryć ją na zimę, czy lepiej przenieść ją do piwnicy, która jednak jest zupełnie ciemna.

  Będę wdzięczna za odpowiedź.

  Pozdrawiam,
  Agnieszka

  Reply to this comment
  • Lawenda

   12. Gru, 2013

   Przepraszam za zwłokę, ale umknął ten pos w gąszczu spamu. W tym przypadku lepiej będzie okryć ja na zimę i pozostawić na balkonie. Chyba, że będa mrosy z wiatrem i temperatura będzie w okolicach -25 – -30st C. Wówczas na kilka najmrożniejszych dni proponuję ja schować i podlać po 2 dniach.

   Reply to this comment

Zostaw komentarz