meble ogrodowe od Ogrodolandii

susza fizjologicza lawendy

Susza fizjologiczna lawendy

Posted on 12. Gru, 2013 by in Pielęgnacja roślin

Czym jest wogóle susza fizjologiczna? – jest to okres w którym rośliny nie mogą pobierać wody z otoczenia, pomimo, że ona tam występuje. Nieco te jest zagmatwane, ale myślę, że po wyjaśnieniach będzie dla Was bardzo zrozumiałe.

Występuje najczęściej od późnej jesieni do wczesnej wiosny. Czyli wówczas gdy mamy do czynienia z zamarzaniem wody w glebie. Roślina, a w tym konkretnym przypadku lawenda, nie jest w stanie jej pobierać, a nieustannie ją w małych ilościach oddaje przez części naziemne, głównie liście.

Przy długotrwałaych mrozach może wystąpić więc susza fizjologiczna. Optymalnym więc przypadkiem pogodowym jest cykliczne ocieplenie. Chwilowa odwilż, aby stopniały śnieg mógł rozmrozić nieco ziemię, i wówczas rośliny będa w stanie uzupełnić zapotrzebowanie na wodę.

Przy małych ogrodach czy tarasachmożliwe jest zwykłe podlanie w mniej mroźne dni, jednakże dla plantacji taka sytuacja jest już problemem. Dobrym sposobem okazuje się okrywanie roślin, to pozwala utrzymywać dłużej dodatnią temperaturę, oraz zapobiega parowaniu wody z gleby. Należy jedak mieć na uwadze fakt, że w chłodne dnie 0-8 stC woda zmienia swoje właściwości, staje się bardziej gęsta, a rośliny mają zmniejszoną zdolność pobierania wody. W związku z tym nawodnienie rośliny trwa dłużej nię w okreśie wyższych temperatur.

 

Innym przykładem jest wywołanie samemu suszy fizjologicznej. Jak tego dokonać? Najprościej to w nieodpowiedni sposób posługiwać się nawozami. Zarówno duży niedobór jak i przenawożenie Potasu (K) może wywołać suszę fizjologiczną lawendy. Pamiętajcie również, że potas jest łatwo wypłukiwalnym pierwiastkiem na glebach piaszczystych, a więc tych ulubionych przez lawendę.

Kolejnym sposobem wywołania suszy fizjologicznej lawendy jest zasolenie gleby. Sól ma kolosalne znaczenie jeśli chodzi o pobieranie wody z gleby. Potrafi naprawde mocno zablokować wchłanianie się wody co w praktyce doprowadzi do uśmiercenia lawendy.

 

Pozdrawiam

Marcin

Tags: , , ,

No comments.

Zostaw komentarz