meble ogrodowe od Ogrodolandii

Stratyfikacja nasion lawendy

Posted on 11. Sty, 2013 by in Rozmnażanie lawendy, Sadzenie

Witajcie, dzisiejszy wpis jest zainspirowany pytaniem z naszego profilu na Facebooku. Okazuje się, że wiele osób nadal nie wie całkowicie nic o stratyfikacji.

W dzisiejszym wpisie, oprę się na przykładzie stratyfikacji nasion lawendy, ale dotyczy to wszystkich nasion, które wymagają tego zabiegu.

 

Co to jest stratyfikacja nasion?

Jest to pobudzenie nasion do kiełkowania poprzez umieszczenie ich w wilgotnym podłożu ( najczęściej piasku lub ziemi). Można wyróżnić stratyfikację zimną lub ciepłą. W przypadku nasion lawendy stosujemy wariant pierwszy.

 

Jak przeprowadzić stratyfikację lawendy?

Jest to dość łatwy do wykonania zabieg. Do plastikowego pojemnika wsypujemy wyparzony piasek lub ziemię wymieszaną z perlitem.

Następnie wsypujemy do niej nasiona i mieszamy, tak aby wszystkie nasiona były obleczone podłożem. Dosypujemy jeszcze odrobinę podłoża, aby przykryć nasiona umieszczone na wierzchu.

Całość zraszamy wodą. Przez cały okres stratyfikacji dbamy o wilgotność podłoża. Pamiętając jednocześnie o tym, by nie stała w pojemniku woda. W przeciwnym razie nasiona zwyczajnie zgniją.

 

Ile czasu stratyfikować lawendę?

Pojemnik umieszczamy na 7-10 dni w zamrażalniku, a następnie na ok 2-3 tygodni w lodówce.

 

Po tym czasie możemy wysiać nasiona lawendy do skrzynek i cieszyć się kiełkującymi nasionami.

 

Tags: , , , ,

4 komentarze to “Stratyfikacja nasion lawendy”

 1. marta

  12. Lut, 2013

  rozumiem ze zraszamy zawartość pojemnika jednorazowo i wstawiamy do zamrażarki po czym dopiero po umieszczeniu ich w lodówce zraszamy ponownie ???

  Reply to this comment
  • Lawenda

   13. Lut, 2013

   Tak, dokładnie tak nalezy zrobić. Niejako zaimitować pogodę w lutym 🙂

   Reply to this comment
 2. Kasia

  17. Lut, 2013

  Witam,

  Nasiona siedza już 3 tygodnie w lodówce. Wysiewam je do skrzynki i ….wystawiam na dwór w lutym? Proszę opisać co po wysianiu z nimi zrobić. Jak i gdzie przechowywać.

  Pozdrawiam
  Kasia

  Reply to this comment
  • Lawenda

   28. Lut, 2013

   Po wysianiu powinny być już w cieplejszym miejscu. Nalezy również pamiętać, aby ziemia była zawsze wilgotna. Nie mokra, ale wilgotna. I należy czekać, gdy siewki będa kilkucentymetrowe, nalezy je przesadzić do oddzielnych doniczek lub wielodoniczek.

   Pozdrawiam
   Marcin

   Reply to this comment

Zostaw komentarz