meble ogrodowe od Ogrodolandii

Rozmnażanie lawendy przez cięcie

Rozmnażanie lawendy przez cięcie

Posted on 29. Lut, 2012 by in Rozmnażanie lawendy

Wegetatywne rozmnażanie lawendy

Jest to najprostsza i najbardziej wydajna metoda rozmnażania lawendy. Mając własne rośliny możemy je dzielić praktycznie już zawsze. Oczywiście pod warunkiem, że roślina nie jest chroniona „wyłącznym prawem hodowcy”. Wówczas pozostaje nam tylko możliwość kupna nowych sadzonek.

Sadzonkowanie jest niezwykle łatwe do wykonania i jak wszystkie ,wegetatywne metody rozmnażania, dokładnie powtarza cechy i właściwości rośliny „matki”

Jak pozyskać sadzonki lawendy?

W okresie wiosenno-letnim pobieramy sadzonki zielone (niezdrewniałe).

 • Powinny mieć długość ok 10 cm.
 • Pobrane ze zdrowych pędów
 • najszybsze tempo wzrastania mają te rosnące  z boku lawendy

 

Jak ukorzenić lawendę?

 • ucięte łodyżki  ogołacamy z dolnych liści
 • przycinamy je pod ukosem w węźle (miejscu skąd wychodziły liście)
 • zanurzamy w ukorzeniaczu
 • sadzonki umieszczamy w skrzynkach na głębokości do 2 cm (niższe ugruntowienie może spowodowac rozpoczęcie gnicia rośliny)
 • dobrze jeśl jest wentylacja

UWAGA!!!

 Ważnym jest, aby lawenda się nie dotykała oraz aby liście nie dotykały podłoża. W przeciwnym razie istnieje spore ryzyko rozpoczęcia procesu gnilnego.

 

Ukorzenienie nastąpi po ok 20 dniach. 

Co z młodymi sadzonkami lawendy?

Te z kolei przesadzamy do oddzielnych pojemników, aby mogły swobodnie rozbudowywać swój system korzeniowy. Po kolejnych 2 miesiącach sadzonki osiągają wystarczającą samodzielność, aby mogły zostać np. sprzedane.

W roku 2011 tak młode sadzonki kosztowały ok 3-3,50zł za sztukę, a więc całkiem sporo. Co w związku z tym wydaje się być dobrym zaczątkiem do zarabiania na lawendzie.

Tags: , , , , ,

2 komentarze to “Rozmnażanie lawendy przez cięcie”

 1. ishka

  07. Wrz, 2012

  lawenda rosnie w podlozu zasadowym i dlatego trzeba bardzo pilnowac i podsypywac wapnem,w przeciwnym wypadku drewnieje i powoli ginie.Jest to bardzo wazne i uczulam hobbystow.Nie lubi bardzo mokrej ziemi i zacienienia duzego.Lubi natomiast wiaterek,dlatego w poludniowej Francji jest taka piekna.

  Reply to this comment

Trackbacks/Pingbacks

 1. Kupno lawendy w markecie - Twoja lawenda | Twoja lawenda - 5 kwietnia 2013

  […] najlepszym rozwiązaniem jest samodzielne rozmnażanie lawendy. Nie jest ono ani skomplikowane, a daje naprawdę dużo satysfakcji. Jednak od czegoś trzeba […]

Zostaw komentarz