meble ogrodowe od Ogrodolandii

nawożenie lawendy, lawenda

Przycinanie lawendy na jesień.

Posted on 27. Wrz, 2013 by in Cięcie lawendy

Przycinanie czy też cięcie lawendy na jesień jest niezwykle ważną czynnością. Dzięki niemu lawenda będzie się zagęszczała w kolejnym sezonie. Z wielu miejsc zaczną wyrastać kolejne pędy na których będą cieszyły nasze oczy piękne, pachnące kwiaty.

Kolejnym powodem jest konieczny przewiew w czasi ejesieni i zimy. Na jesień w naszym klimacie występuje spora ilość opadów, a jak wiadomo lawenda portrafi zachorowac na choroby grzybowe. Dzięki jesiennemu cięciu, każdy krzaczek będzie miał należyty przewiew.

W okresie zimowym, skrócone pędy chronią lawendy przed deformacją pod wpływem ciężaru mokrego śniegu. Jest to niezwykle ważne, gdyż bez zabiegu cięcia po kilku sezonach lawenda będzie mocno rozłozysta z mocno widocznym zdrewniałym środkiem rośliny. Nie jest to estetyczne, a częstokroć nie jest opłacalna próba „naprawy” rośliny. Wówczas najczęsciej pozostaje wymiana na nową lawendkę, najczęściej małą. Co w rezultacie skutkuje dość sporym czasem oczekiwania na pełną wielkość.

A jak wykonać jesienne cięcie lawendy?

Wystarczy dookoła obciąć o 2/3 długości tegoroczny przyrost. Łatwo go rozpoznać, gdyż nie jest jeszcze w pełni zdrewniały. Przycinanie pędów wykonujemy w taki sposób, że po skończonej pracy, lawenda powinna mieć półkolisty kształt.

 

przycinanie lawendy, lawenda, pielęgnacja lawendy

 

Pozdrawiam

Marcin

Tags: , , , , , ,

No comments.

Zostaw komentarz