meble ogrodowe od Ogrodolandii

lawenda, przycinanie lawendy

Przycinanie lawendy

Posted on 16. Mar, 2013 by in Cięcie lawendy

Jak wykonać cięcie, przycinanie lawendy? W jakim celu przycina się lawendę? Kiedy przycinać lawendę? Są to często zadawane nam pytania. Na naszym blogu z powodzeniem znajdziecie odpowiedzi na te pytania, jednakże postanowiliśmy Wam ułatwić i przypomnieć podstawowe zasady związane z tą tematyką. Temat akurat na czasie, gdyż zabliżamy się do wiosny, choć pogoda tego nie zapowiada 🙂

Jak się okazuje, informacji na ten temat nie znajdziemy w gazetach. Owszem sa one na innych stronach, jednakże spotkałem się już z błędnymi poradami ( przycinanie włącznie ze zdrewniałymi częściami rośliny).

Przycinanie ma bardzo wysokie znaczenie dla zdrowia i wyglądu rośliny. Nie należy przy tym mylić przycinania roślin z obcinaniem kwiatów. To są całkowicie odrębne czynności, a na dodatek wykonywane są one w różnych terminach. Kwiaty w celach dekoracyjnych obcinamy podach ich pełni kwitnienia, natomiast przycinaie  robimy jesiennei wiosenne. Oczywiście przycinanie w amatorskiej uprawie lawendy jest technicznie inne niż w profesjonalnych farmach, niemniej jednak, znaczenie jest identyczne.

Przycinanie możemy wykonać wczesną jesienią lub wiosną. Jedno i drugie ma swoje dobre i złe strony, ale o tym za chwilkę.

Na początek opowiem, po co właściwie lawendzie jest potrzebne przycinanie?

Dzięki temu się rozkrzewia, przycinanie należy wykonywać już od najmniejszych sadzonek, dzięki temu bardzo szybko uzyska znaczną ilość pędów. A należy pamiętać, że im jest ich więcej tym więcej będzie kwiatów.

Cięcie ma też znaczenie dla zdrowia rośliny, dzięki regularnie wykonywanej czynności, lawendy nie płożą się otwierając tym samym swój środek. Wnętrze rośliny wystawione na czynniki atmosferyczne będą szybciej drewniały i wysychały, przez co staną się podatne na łamanie.

Zaniedbana roślina jest bardzo trudna do odratowania, właściwie to bardziej opłacalne jest pobranie z jej boków młodych przyrostów i wyhodowanie nowej, prawidłowo ciętej.

Przycinanie lawendy jesienią:

termin: pierwsza połowa września, chyba że nastąpiło powtórne kwitnienie, to zaraz po nim.

Należy dokonać cięcia najpożniej na 4-6 tygodni przed spodziewanymi pierwszymi przymrozkami. W różnych częsciach kraju może to być w różnych terminach.

Po cięciu jesiennym nie trzeba ponawiać tej czynności wiosną.

Przycinanie lawendy na wiosnę:

termin: kwiecień

Należy uważać, aby nie przyciąć nowo zawiązywanych pędów kwiatowych.

Zaleca się powtórzenia cięcia po zbiorach.

Jak przyciąć lawendę?

Wiele pytań pojawia się właśnie z tym zagadnieniem. Wbrew pozorom nie jest to trudne. Wystarczy zachowac kilka zasad.

 • przycinamy tylko niezdrewniałe pędy
 • skracamy o ok 30% tegorocznych przyrostów
 • należy zachować kulisty pokrój

przycinanie lawendy, lawenda, pielęgnacja lawendy

Pamiętajcie, że w miejce przyciętych pędów wyrastają  minimum 2 nowe, więc niech Wam nie będzie żal przycinać. Oprócz tego roślina zagęcza się od dołu oraz na innych wysokościach rośliny.

Jeśli macie jakiekolwiek pytania, to zapraszam do zadawania ich na naszym forum o lawendzie.

Tags: , , , , ,

2 komentarze to “Przycinanie lawendy”

 1. Kasia

  23. Sie, 2013

  Witam,

  A co jesli lawenda ktora rosla w doniczce w domu ma juz uschniete lodyzki i kwiaty? Czy wogole przycinac (i na jaka dlugosc) czy zostawic?

  Dziekuje.

  Pozdrawiam,
  K.Szczudlinska – Urban

  Reply to this comment
  • Lawenda

   27. Wrz, 2013

   Oczywiście można je ściąć. Z kwiatów wyłuskać nasiona i zasiać w ogrodzie. A łodyżek użyć jako odstraszacz na komary.

   Reply to this comment

Zostaw komentarz