meble ogrodowe od Ogrodolandii

Pole lawendy, lawendowe pole, lawenda, uprawa lawendy, pielęgnacja lawendy, sadzenie lawendy

Planowanie nasadzeń lawendy

Posted on 23. Sie, 2012 by in Sadzenie

Witajcie.

Po dłuższej przerwie wracamy do Was z poradami odnośnie lawendy. Postaram się pisać w miarę regularnie, ale zaczynamy przygotowania do sporego przesięwzięcia i możemy mieć mniej czasu.

Tym razem o tym jak sadzić lawendę.

Bynajmniej nie mam tu na myśli techniki wykopywania dołka do posadzenia 2 młodych lawendek, ale raczej planowanie nasadzeń na większej powierzchni, czyli temat dla zaiteresowanych uprawą lawendy.

Od czego zacząć uprawę lawendy?

Od kartki i ołówka! to jest niezawodna para, która pomimo komputeryzacji sprawdza się najlepiej. Możemy przecież rozmyślać różne warianty zarówno z winkiem na kanapie, jak również leżąc na łące. Na pewno będzie wygodniej i lżej, aniżeli targanie laptopa.

Oczywiście w tym miejscu pomijam kwestie badania i przygotowywania gleby, aby

lawenda

miała odpowiednie warunki, bo to są całkiem osobne tematy.

 

Na początek staramy się nanieść kształ naszego pola na papier. Doskonale się sprawdza papier w kratkę, a najlepiej milimetrowy. Dzięki temu łatwiej będzie nam zachować odpowiednią skalę i proporcje. Ma to dość spore znaczenie szczególnie w przypadku ziemi o nieregularnym kształcie, gdzie musimy zaplanować optymalne wykorzystanie gruntu na naszą uprawę lawendy.

Na tym etapie powinniśmy już mieć wybrane odmiany jakie chcemy sadzić. Jest to o tyle ważne, że rózne odmiany osiągają różne wielkości ( rozłożystość), a jest to czynnik deprymujący odstępy pomiędzy lawendami w rzędzie i pomiędzy rzędami.

 

Musimy też wiedzieć, w jaki sposób będziemy „obrabiali” ziemię.  Czy to będzie obróbka ręczna, mechaniczna? Jeśli mechaniczna to czy lawenda będziemy objeżdżali ciągnikiem, glebogryzarką?

Ma to znaczenie przy planowaniu rozstawy rzędów, gdyż inaczej to wygląda dla ciągnia i inaczej dla glebograzarki.

Przykłady planowania nasadzeń lawendy

 

Założenia 

– mamy do dyspozycji pole o wymiarach 20m x 100m

– obróbka mechaniczna glebogryzarką

– planujemy odmianę Lavandula xIntermedia Hidcote Giant / Grosso ( które osiągają wielkość 90-100cm)

100 roślin w rzędzie X 13 rzędów = 1300 sadzonek lawendy 

sadzenie lawendy, lawenda, uprawa lawendy

 

 

 Założenia II

– dysponujemy takim samym polem czyli 20m x 100m

– obróbka mechaniczna globogryzarką

– lawenda odmiany Hidcote Blue /  Munstead ( i inne, które osiągają średnie wielkości ok 50 cm)

200 lawend w rzędzie X 13 rzędów = 2600 sadzonek lawendy

 

sadzenie lawendy, lawenda, uprawa lawendy

 

Jak samemu to obliczyć?

Dość łatwo. Pomiędzy rzędami z lawendą wystaje pół rośliny z lewego rzędu, a pół z prawego. Czyli w przypadku dużych odmian można przyjąć 100 cm. Należy też dodać miejsce na przejście ok 50 cm.

Miejsce na przejście można uznać za stałą i dodawać taką samą wartość do wszystkich wyliczeń.

Razem daje to nam 150 cm. pomiędzy rzędami. Jest to odległość gdzie spokojnie przejedzie również glebogryzarka czy koła ciągnika.

Jak sadzić lawendy w rzędach? Tak, abyna końcu jednej dorosłej rośliny zaczynała się kolejna. Czyli w przypadku np. xIntermedia Giant będzie to co 100cm.

 

Przy obliczeniach odmian mniejszych, konieczne będzie mniej racjonalne wykorzystanie ziemi, gdyż konieczne będą relatywnie większe odstępy między rzędami, które umożliwią prace sprzętem.

Lawenda Hidcote Blue przyjmijmy 50 cm szeroka, co da nam 50 + 50 = 100 powinno się dodać minimum 20 cm, gdyż glebogryzarki np. 120cm. + margines na grubość lawendy i jakiś zapas uwzględaniający pryzmy lub nierówności terenu.

 

Przy planowaniu nasadzeń lawendy musimy też wziąć pod uwagę prawidłową cyrkulację powietrza. Jest to niezwykle ważne dla uprawy lawendy, gdzyż pomaga w zapobieganiu chorobom grzybowym. W związku z tym należy wyważyć pomiędzy sadzeniem możliwie największej ilości lawendy, a przestrzenią jakiej ta roślina wymaga.

 

Mamy powoli koniec lata, a więc najlepszy czas na zaplanowanie i posadzenie lawendy, więc … do dzieła!

 

Pozdrawiam

Marcin

 

 

źródła:

zdjęcie pola lawendy – http://www.flickr.com/photos/ajanssen/3571655478/

 

 

 

Tags: , , ,

3 komentarze to “Planowanie nasadzeń lawendy”

 1. egga

  23. Sie, 2012

  Witam, od jakiegoś czasu marzę o własnej uprawie lawendy, jednak nie wiedziałam od czego zacząć i jak się za to zabrać, do czasu aż nie trafiłam na Państwa stronę 🙂 Znalazłam tu bardzo ciekawe informację. Artykuł „Planowanie nasadzeń lawendy” jest jakby napisany właśnie dla mnie 😀 Proszę o jeszcze więcej informacji w tym temacie gdyż w internecie nie wiele można wyszukać informacji o profesjonalnej uprawie lawendy.
  Pozdrawiam serdecznie 🙂

  Reply to this comment
 2. Paulina

  26. Sie, 2012

  witam, dawno do was nie zaglądałam. Nasza lawenda juz posadzona ok 20 tys. roślin, my sadziliśmy 70×70 chociaż radzono nam nawet w odstępach metrowych. sadziliśmy cały miesiąc, na szczescie pogoda sprzyjała, na zmiane slońce i deszcz. ni wyobrazam sobie podlewac tego konewka!!! teraz kończymy walke z chwastami – bo przez miesiac od posadzenia zrobił się las kamosy. Ale panie ze wsi radzą sobie świetnie!- kosztowało by nas to jednak o dużo mniej gdybyśmy od razu sie na nie zdecydowali i przeprowadzili pelenie mechaniczne jak chwasty były małe. ale OK narazie wygrywamy. Mamy posadzone roślinki na radlinach więc odpada włóknina. przy czasie podeslę fotki. pozdrawiam.

  Reply to this comment
  • Lawenda

   28. Sie, 2012

   Witaj Palino,
   Jesteśmy pod wrażeniem. Posadzenie jednorazowo takiej ilości lawendy, to jest już naprawdę imponujące przedsięwzięcie. Trzymamy kciuki i niezbyt srogiej zimy w tym roku życzymy. Swoją drogą ciekawi jesteśmy fotografii. Możecie wrzucić na naszym forum ogrodniczym, zakładając swój wątek w dziale z ogrodami i tak dokładać kolejne:)

   /M

   Reply to this comment

Zostaw komentarz