meble ogrodowe od Ogrodolandii

nawożenie lawendy, nawozy, dla lawendy, lawenda, potas, fosfor, azot, mocznik, wapń

Nawożenie lawendy

Posted on 26. Lip, 2013 by in Pielęgnacja roślin

Jak wspominałem wcześniej, w uprawie lawendy, dobrze jest ją czasami nawozić, w szczególności gdy jest jeszcze młoda, a nastepnie po kilku latach, kiedy pobierze już sporo składników z gleby.

Można stosować oczywiście odpowiednie nawozy wieloskładnikowe, choć one nie zawsze są dostępne w odpowiednich stężeniach. Można stosować odżywianie roślin pojedyńczymi składnikami.

Zarówno w tym przypadku, jak i w przypadku uzywania nawozów o dużej zawartości azotu, musimy kontrolować zakwaszenie gleby. Nawozy azotowe wpływają na szybki wzrost masy zielonej, jednakże rożlina jest wówczas mniej odporna na choroby grzybowe, a co ważniejsze zakwaszona zostaje ziemia.

Kontrola kwasowości powinna więc być przeprowadzona ok miesiąc po użyciu nawozów wieloskładnikowych z wysokim udziałem azotu. Bezsprzecznie powinna być wapnowania ziemia, gdy używamy np. mocznika, który jest nawozem o najwyższym stężeniu azotu.

 

Pamietajmy również, że w przypadku zakwaszenia gleby, nastąpią problemy z przyswajaniem fosforu przez nasze lawendy. Co dodadkowo sprawi, że lawenda oprócz wzrostu w kwaśnym środowisku będzie miała również niedobory innych pierwiastków.

Co do samego wapnowania gleby, możemy to wykonywać każdego roku i najlepszym do tego czasem jest jesień, wówczas, ziemia ma czas, aby zmienić swoje ph.

 

Mam nadzieję, że dzięki temu wpisowi unikniecie, błędów w uprawie tak wspaniałej rośliny jaką niewąpliwie jest lawenda.

 

Pozdrawiam wakacyjnie

Marcin

 

Tags: , , , ,

One Response to “Nawożenie lawendy”

  1. pawanna

    22. Paź, 2013

    Dziękuje za porade w nawożeniu. Nie wiem czy dobrze zrobiłam, bo podsypałam lawendę jesiennym nawozem wieloskładnikowym. Musze jeszcze podsypać wapnem. Lawenda wysadzona na wiosne, ale nie wiem jakie ph ma gleba:) Pozdrawiam

    Reply to this comment

Zostaw komentarz