meble ogrodowe od Ogrodolandii

lavandula angustifolia alba, lawenda, uprawa lawendy

Lawenda Angustifolia – opis odmiany „Alba”

Posted on 21. Cze, 2012 by in O lawendzie

Biała lawenda tak to jest możliwe. Właśnie odmiana Alba i Nana Alba jest biała. Uprawa lawendy „Alba” nie różni się właściwie niczym od uprawy pozostałych odmian. Jej strafa morozodporności wynosi nawet do 5 czyli do -28,9 stopni C.

Należy jednak pamiętać, iż wytrzyma ona taki mróz pod warunkiem wcześniejszego okrycia krzewinki warstwą śniegu lub okryciem lawendy np. agrowłókniną.

Rośnie do wysokośći max 60 cm. i osiąga podobną szerokość, choć najczęściej jest ona w okolicach 45-55 cm. Jej liście są szaro-zielone co doskonale współgra z bielą kwiatów.

W porównaniu z fioletowymi odmianami lawendy jest mało używana w celach kulinarnych, ale z uwagi  na swój niestandardowy kolor używana jest do kompozycji dekoracyjnych i potpouri.

Ciekawe efekty uzyskuje się również sadząc ją naprzemiennie z odmianami fioletowymi przy chodnikach lub dojazdach do posesji.

Ciekawostką jest to, że ta lawandyna nie wytwarza nasion. W zwiazkuz tym rozmnażanie wykonujemy tylko poprzez ukorzenianie odciętych przyrostów.

 

zdjęcie pochodzi z http://www.fotoflora.com/filestore/shrubs/shrubs_a_-_z/shrubs_f-l/2340-lavandula_angustifolia_nana_alba_dp7599.jpg

Tags: , , , , , ,

No comments.

Zostaw komentarz