meble ogrodowe od Ogrodolandii

lawenda na jesień, lawenda, uprawa lawendy, lawenda uprawa

Jesienne prace w ogrodzie

Posted on 11. Paź, 2012 by in Pielęgnacja roślin

W związku z kolejnymi pytaniami na temat prac ogrodowych szczególnie przy lawendzie, postanowiłem opisać zakres jesiennych prac.

Uprawa lawendy 

Zacznijmy więc od samej lawendy. Powinna już być lekko przycięta. jeśli jeszcze tego nie zrobiliście, to lepiej odłożyć tę czynność do wiosny.  W innym przypadku Wasza lawenda może mieć problem z przezimowaniem.

Póki co nie okrywamy jeszcze naszych roślin. W większości przypadków w naszych ogrodach są odmiany lawendy, które charakteryzują się zwiększoną wytrzymałością mrozoodporną. Natomiast obserwujcie pogodę i tegoroczne sadzonki. Gdy temperatury będą poniżej -5 st C lepiej je schować np, do garażu lub piwnicy, pamiętająć o zmniejszonym aczkolwiek regularnym podlewaniu.

Sadzonki poadzone do gruntu muszą sobie poradzić same, chyba  że  jest to bardzo mała ilość , więc możemy na noc okrywać.

Ma to szczególne znaczenie w czasie gdy nie ma jeszcze okrywy śnieżnej. Silne wiatry powodują róznież obniżenie temperatury i mogą się przyczynić do przemarzania roślin.

Rośliny cebulowe

Teraz jest najlepszy czas na ich sadzenie. Ziemia jeszcze nie jest zmarznięta, ale już jest na tyle chłodno, że nie zacznie się proces ich wzrostu. Oczywiście odnosi się to tylko do odmian, których cebule są zimnolubne (np. tulipany, narcyzy, hiacynty, przebiśniegi, itp.).

Natomiast teraz jest czas by wykopać cebulki np. (gladioli, dalii, kanny, itp.) przechowujemy je w piwnicach czy garażach.

Trawa

Tę w dalszym ciagu kosimy. Na szczęscie nie trzeba tego robić już tak często jak w szczycie sezonu, niemniej jednak oczyszczamy z liści i kosimy. W tym czasie unikajmy nawozów.

 

Jeśli ktoś planuje osadzenie lawendy w nowym miejscy, to teraz jest idealny czas na sprawdzenie i ewentuale skorygowanie parametrów gleby. Jeśli jest ona zbyt kwaśna, powinniśmy na jesień przeprowadzić wapnowanie. Dzięki temu mamy około pół roku na zmienę właściwości glebowych. Co powinno przynieść pozytywne efekty w uprawie lawendy zarówno w ogródku, jak i przy zakładaniu plantacji lawendy.

 

Pozdrawiam i z pytaniami zapraszam na nasze forum ogrodnicze

Marcin

Tags: , , , , , , , ,

No comments.

Zostaw komentarz