meble ogrodowe od Ogrodolandii

nawożenie lawendy, lawenda

Jak nawozić lawendę?

Posted on 01. Kwi, 2013 by in Pielęgnacja roślin

Człowiek leży w domu chory, to i może wykorzystać czas na przygotowanie kolejnego wpisu. Tym razem o nawożeniu lawendy. Skąd taki temat?

Trudno znaleźć informację na ten temat, szczególnie w polskim internecie oraz teraz jest na to idealny czas. Ziemia powoli rozmarza, aprzynajmniej powinna, bo w tym roku mamy opóżnioną wiosnę. Rośliny wraz ze wzrostem mają zwiększone zapotrzebowanie w składniki odżywcze.

O ile mamy ziemię naturalnie bogatą w te składniki to pół biedy, ale mało kto z nas ma mało eksploatowany grunt.

Czym nawiozimy lawendę?

Lawendę nawozimy mieszankami azotu, fosforu i potasu. I tak naprawdę znaczenie ma tutaj stosunek tych składników względem siebie oraz dawka jaą zostanie użyta (podawana najczęściej w skali hektara).

Przyjrzyjmy się więc tym składnikom bliżej

azot (N) – występuje we wszystkich procesach życiowych rośliny. Wspomaga wzrost części zielonych rośliny. należy jednak pamiętać, że równie jak niedobór szkodliwy jest też nadmiar azotu. Mamy wówczas do czynienia z przerośnięciem zielonych części oraz kumulacją azotanów ( które są szkodliwe dla ludzi).

fosfor (P) – również występuje we wszystkich procesach życiowych rośliny, jego niedobory negatywnie odbijają się na rozwoju systemu korzeniowego roślin.  Częstym objawem niedoboru fosforu jest występowanie fioletowych przebarwień na łodygach i ogonkach liściowych

potas (k) – odpowiada za gospodarkę wodną w roślinie.  To własnie dzięki niemu rośliny wytrzymują dłuższe okresy suszy. Potas poprawia również mrozoodporność roślin. Często występuje też charakterystyczne zdeformowanie blaszki liściowej, która wygina się ku dołowi. Poniżej zdjęcie lawendy z niedoborem potasu.

lawenda z niedoborem potasu, lawenda, uprawa lawendy

 

Jakie więc użyć proporcje nawozów?

Na europejskich planatcjach stosowane jest 50 kg/ha mieszanki wieloskładnikowej w proporcjach N=21; P=20; K=54;

Plantatorzy amerykańscy stosują znacznie większe dawki azotu ( szczególnie w początkowym okresie życia lawendy), dzięki czemu uzyskują szybki przyrost masy zielonej, co w przypadku lawendy przekłada się na ilośc plonów.

Niestety odbija się to negatywnie na jakości. Udowodniono bowiem, że przenawożone rośliny zawierają mniej olejków eterycznych, a ten który się wytworzy jest mniej esencjonalny.

 

Tags: , , , , , , ,

3 komentarze to “Jak nawozić lawendę?”

 1. Gosc

  13. Cze, 2013

  W zwykłym sklepie ogrodniczym można kupićtaki nawóz?

  Reply to this comment
  • Lawenda

   04. Paź, 2013

   można kupić gotowe mieszanki, ale najlepiej moim zdaniem jest wykonać własną mieszankę. Prosze jednak pamiętać o wapnowaniu na jesień, gdyż azot zakwasza glebę.

   Reply to this comment
 2. Gosc

  13. Cze, 2013

  mozna kupić gotową mieszankę czy samemu trzeba to połączyc?

  Reply to this comment

Zostaw komentarz