meble ogrodowe od Ogrodolandii

uprawa lawendy, lawenda, pielęgnacja lawendy, lawenda w domu, lawenda na balkonie, lawenda w donicy

Hartowanie lawendy

Posted on 05. Maj, 2013 by in Pielęgnacja roślin

Końcówka kwietnia i początek maja jest idealnym okresem na hartowanie lawendy. Każdy kto ma swoje okazy w donicach, które na zimę były schowane w chłodnych pomieszczeniach powinien przeprowadzić „operację” hartowania lawendy. Dokładnie to samo dotyczy młodziutkich, na jesień ukorzenionych lawendek.

Podobna sytuacja ma się w przypadku roślin zakupionych w centrach ogrodniczych. Dlaczego? Ponieważ w 95% lawendy tam oferowane pochodzą z produkcji szklarniowej, a więc wyjątkowego otoczenia.

W jakim celu hartujemy lawendę?

Odpowiedź jest bardzo prosta. Hartowanie zapobiega szokowi termicznemu roślin. Jest to czasowe przyzwyczajanie lawendy do zmian w otoczeniu. Nie tylko pod względem temperatury, ale również przeciągów / wiatru.

Jak przeprowadzić hartowanie lawendy?

Przez 10-14 dni wystawiamy w ciepłe dni rosliny na otwarte powietrze. Z powodzeniem może to być taras, balkon czy weranda. Początkowo 2-3 godzinyw zupełności wystarczą, a następnie należy sukcesywnie zwiąkszać ten czas.

Kiedy zaczynamy hartowanie? W zależności od aury już pod koniec kwietnia lub na począku maja. Jest to idelany czas gdyż hartowanie lawendy skończymy po „zimnych ogrodnikach”.

Zatem, do dzieła 🙂

Pozdrawiam Karola

Tags: , , , , , ,

No comments.

Zostaw komentarz